3/30/2016

דרך קלוברפילד 10 - Ten cloverfield lane

Yum
בס"ד


הוזמנתי להקרנת עיתונאים לסרט דרך קלוברפילד 10, אבל לא יכולתי להגיע.

I was invited to the screening of the film "10 cloverfield lane", but I wasn't going to make it to the screening.

 
אז במקום שאני אגיע, הסרט הגיע אליי, סתם :-)
במקום, שלחתי את אחותי וחברתה לסרט ובהמשך תוכלו לקרוא את חוות דעתן.
הסרט "דרך קלוברפילד 10" הוא סרט המספר על בחורה שנקלעת לתאונת דרכים, ולאחר מכן מוצאת את עצמה כלואה בבונקר על ידי שניים הטוענים כי האוויר בחוץ לא מתאים לקיום.
הסרט יוצא ביום חמישי הזה ה-31.3.16 לאקרנים.
 
So instead that I show up to the movie, the movie came to me, no just kidding :-)
Instead, I sent my sister and her friend and below you can read their review.
The movie "10 cloverfield lane" is about a woman who gets in a car accident and later on finds herself trapped in a bunker by two men who claim the air outside is not suitable for existence.
The movie is in theaters this Thursday 31.3.16.
 
אז מה חשבו הצופות שלנו על הסרט?
נתחיל בכך ששתיהן הסכימו על מה שאני הולכת לכתוב כאן, רק אחת מהן חשבה כי הסרט היה מאוד מותח, ציינה שג'ון גודמן שיחק מצויין ולא אהבה את סוף הסרט.
שתיהן הסכימו שאם ניתן לסכם את הסרט הזה במשפט אחד, ניתן לסכמו ב"מה לעזאזל?".
הן לא צפו בסרט הקודם עם השם קלוברפילד ולדבריהן גם אין בכך צורך ואולי אף עדיף לא לצפות בו, מכיוון שכך יגדל לכם גורם ההפתעה.
אם אתם מצפים לראות כאן סרט אימה, אתם הולכים להתאכזב, כי את הסרט הזה ניתן יותר להגדיר בתור סרט מתח החוטא פעמים רבות מדי בשבירת המתח (הקהל באולם צחק מספר לא מבוטל של פעמים), ובנוסף היו כמה פעמים שבהם המשחק מעט לקה בחסר.
הצירוף של שבירת המתח והיות הסרט צפוי ברובו, גרם לאחת הצופות להרגיש כי היא כבר הייתה בסרט הזה, ולכן לא הייתה שום תחושה של חידוש... עד לסופו.
הסרט מכניס אותך לאווירה שבה אתה חושב לאיזה כיוון הולך הסרט, הוא ישבור את הסיפור המוכר או לא ישבור.
אחת מנקודות הזכות של הסרט בעיני אחת הצופות הייתה על הסוף שלו.
יתכן כי הרבה לא יאהבו את סוף הסרט או יצאו ברגשות מעורבים, אך רק בגלל העובדה שאחרי הרבה זמן של סרטים צפויים, סרט באמת הצליח להפתיע אותה ואף גרם לה לרצות לצעוק באיזה שלב "מה לעזאזל", היא נתנה לו נקודת זכות ויותר מזה, אחת הדמויות רוצה לצעוק בדיוק באותו רגע את המשפט הזה, זה תמיד דבר טוב להרגיש את הרגע עם הדמות.
נקודת זכות נוספת היא העובדה שהבחורה בסיפור מוכיחה תושייה ולא הופכת לקורבן חסר אונים, כמו שבד"כ רואים בסרטים.
בשורה התחתונה: בגלל התחושה שגרם להן סוף הסרט, הן ממליצות לצפות בו, רק אל תצפו להברקות ופשוט תתמסרו לסיפור המוכר. ציון כללי: 6.7
דירוג IMDB לסרט: 7.8 .
אני לא יודעת מה איתכם, אך חוץ מסוף הסרט שאני לא הכי מצפה לו (אוהבת סרטים עם סוף שמח, טוב ושכל הקצוות סגורים), אני ממש רוצה לראות את הסרט הזה.
 
 
So what did our viewers thought of the movie?
Will start in saying that both of the viewers agreed about what I'm about to write, but only one of them thought that the movie was very thrilling and said that John Goodman acting was great and she didn't love the end of the film.
If you can sum up the movie with one sentence it would be: "what the..?".
They didn't watch the previous movie named cloverfield and according to them , there is no need to watch it and you might get more of the surprise effect if you don't watch it.
If you prefer horror movies, you might get disappointed, because this movie is more of a thriller, a thriller that misses many times on breaking the tension (the crowd laughed a significant number of times), and in addition there were times where the acting as a bit lacking.
The combination of the tension breaking and the movie being mostly predictable, made one of the viewers feel like she already been in that movie, thus no feeling of innovation..until its end.
The movie gets you in a mood of thinking what is going to happen, will it break the well known story or won't.
One of the noteworthy point of this movie, by one of the viewers, was its ending.
Some of you might not like the end of the movie or will go out with mixed emotions, but just because of the fact that after so many predictable movies, finally a movie really surprised her and even made her wanna scream "what the.." she gave it a thumbs up and moreover, one of the characters wanted to scream that sentence the same moment, a thing that is always good to feel and experience with a character.
Another extra point for this movie is the fact that the woman in the movie shows resourcefulness and doesn't become a helpless victim, like usually shown in movies.
On the bottom line: because of the feel that the end of the movie gave them, they recommend watching it, just don't expect any brilliancies and just stick to the story.
Overall grade: 6.7 and on IMDB it got the rank of 7.8.
I don't know about you, but except from the end of the film that I'm not looking for (I love movies with happy ever after ends that closes all the edges), I really want to see this movie.