3/08/2017

עוגת יום הולדת שכבות שוקולד קצפת - Chocolate birthday cake

Yum
בס"ד

Layers of cream birthday cake עוגת יום הולדת שכבות

הכנתי ליום הולדתו של אבי שליט"א עוגת שוקולד בשכבות שביניהן מילאתי בקצפת ומעל יצקתי רוטב שוקולד מושחת וטעים! חגיגה של עוגה המתאימה לכל אירוע!

I made my father a birthday cake with layers of chocolate cake and a cream filling and on top I poured oh so tasty chocolate sauce! A feast of cake for any occasion!


scrumptious birthday cake

עוגת יום הולדת בשכבות Layer cake

בסיס עוגת השוקולד הוא לפי המתכון של פירגה פה עם שינויים רבים.
אפשר לאכול את עוגת השוקולד הזו באותו רגע, אומנם היא לא תהיה הכי יציבה. אני אישית ממליצה לתת לה כמה שעות במקרר לפני שפורסים אותה, ולדעתי היא גם יותר טעימה אחרי שהיא נחה קצת במקרר.

השתמשתי בעוגה כאן בקרם שבשפת הקונדיטורים נקרא קרם שנטילי, מה זה?
סך הכול שמנת מתוקה שמקציפים עם סוכר וניתן להוסיף לה טעם: תמצית וניל או טעם אחר. אם אתם מעדיפים ללכת על אינסטנט פודינג במקום סוכר, זו גם אופציה טובה.

The chocolate cake is based on this recipe with a lot of changes.
You can eat the cake just after making it, however it is not much stable. I personally recommend giving it some rest in the fridge for couple of hours before slicing it, and in my opinion it is tastier after it sat in the fridge a bit.
 
I used in the cake what pastry chefs call Chantilly cream, and what is it exactly? It's just whipping cream whipped with sugar and you can add to it a flavor: vanilla extract or any other you desire. If you prefer vanilla flavored instant pudding, it is also a good option.

Chocolate layer cake


המרכיבים לתבנית 20 ס"מ:
לעוגה:
1 כוס אבקת שוקו
4 כוסות קמח
1 שקית אבקת אפייה (= 10 גרם)
1 כוס סוכר
3 ביצים L
1 כוס שמן קנולה
2 כוסות מים

קרם:
2 כוסות / 500 מ"ל שמנת מתוקה או קצפת צמחית
4 כפות סוכר או אינסטנט פודינג וניל (אם הוספתם פודינג, אין צורך בת. טעם)
1 כפית תמצית וניל או ת. טעם אחר (אופציונלי)

רוטב שוקולד:
100 גרם שוקולד מריר
1/2 כוס שמנת מתוקה או קצפת צמחית

שוקולד לבן מקולף בקולפן לקישוט

אופן ההכנה:
מחממים מראש תנור ל-180 מעלות, טורבו.
מערבבים יחדיו את אבקת השוקו, הקמח, אבקת האפייה והסוכר. מוסיפים את הביצים, השמן והמים ומערבבים לבלילה אחידה. מעבירים לתבנית עגולה קפיצית משומנת בספריי שמן ואופים עד שקיסם המוכנס למרכז העוגה יוצא יבש. על מנת שלא יקרה מצב שידלוף מהתבנית, אני מצפה את החלק התחתון בנייר אלומיניום. אצלי לקח לעוגה כשעה ורבע לאפות, כאשר אפיתי בחלק האמצעי של התנור. ממליצה להתחיל לבדוק אחרי 50 דקות. ברגע שמוכן, מוציאים מהתנור, עוברים עם סכין בין דפנות התבנית לעוגה ומניחים להתקרר בתבנית כ-10 דקות. לאחר מכן, משחררים את העוגה מהתבנית (כמובן שמשאירים את העוגה על תחתית התבנית ושולפים רק את החלק שמכסה את הדפנות). מניחים לה להתקרר לגמרי.
בינתיים מכינים את קרם הקצפת:
מקציפים יחדיו את הקצפת עם הסוכר או האינסטנט פודינג, רק עד שנוצר קצף יציב. אין צורך בקצף מאוד נוקשה (להמחשה ראו סרטון מצורף). אם רוצים, מוסיפים תמצית טעם ומקציפים עוד מעט, רק עד להטמעה.
לוקחים את העוגה המקוררת, חותכים את הגבעה שנוצרה על מנת ליישר את העוגה וחוצים את העוגה ל-3 טבעות שוות בגודלן. החלק העליון של העוגה שהוא הכי פחות יפה הולך להיות השכבה התחתונה. מניחים אותה כשהצד הפחות יפה מופנה כלפי מטה. מורחים שכבת קצפת ומעל מניחים את שכבת העוגה השנייה, מורחים או קצפת ומניחים מעל את שכבת העוגה האחרונה. מורחים את כל העוגה בקצפת, משתדלים לצפות את העוגה בצורה כמה שיותר חלקה. מעבירים למקפיא לחצי שעה. לקראת סוף הזמן, ממיסים במיקרו את השוקולד והשמנת ומערבבים לקבלת קרם חלק. מוציאים את העוגה מהמקפיא ויוצקים על האמצע שלה את כל הרוטב שוקולד. בעזרת מרית או כף, מתחילים לאט לאט לדחוף את השוקולד לצדדים. על מנת שיווצר מעין רצועות שוקולד על העוגה, בכל פעם שבמקום אחד דחפתם שוקולד הצידה, תדלגו על המקום שלידו ואל תדחפו את השוקולד ותעברו לחלק הבא. כך תקבלו זילופים יפים לעוגה (להמחשה ראו סרטון). מפזרים באמצע העוגה שוקולד שקולף בקולפן ליצירת מעין סלילי שוקולד. מעבירים למקרר לכמה שעות להתייצבות ומגישים.
*בסרטון חתכתי את העוגה לפני שהיא נכנסה למקרר, ולכן היא נראית רכה.


Ingredients for 20 cm / 8 inch cake:
cake:
1 cup chocolate drink powder
4 cups flour
1 bag baking powder (= 10 gram / 0.35 oz.)
1 cup sugar
3 L eggs
1 cup canola oil
2 cups water
 
cream:
500 ml / 2 cups whipping cream
4 Tbsp. sugar or vanilla flavored instant pudding (if you add pudding, no need for flavor extract)
1 tsp. vanilla extract or other extract (optional)
 
Chocolate sauce:
100 gram / 0.22 pound bittersweet chocolate
1/2 cup whipping cream
 
White chocolate, peeled with a peeler
 
Preparation:
Preheat oven to 180C/350F, turbo.
Mix the chocolate powder, flour, baking powder and sugar. Add in the oil, water and eggs and mix until combined. Bake in a round greased  20 cm spring-form pan until a toothpick inserted to the middle comes out clean. In order for no spill problems, I wrapped the bottom of the pan with aluminum foil. I had to bake mine for about an hour and 15 minutes in the middle rack of the oven. I suggest you check your cake after 50 minutes.
Once done, take out of the oven, go with a knife in the circumference of the cake, so it can be released easily from the pan and let rest for 10 minutes in the pan. Take out of the pan and set aside until cool (of course you still leave the cake on the bottom of the pan).
Meanwhile prepare the cream:
Whip the cream and sugar or the instant pudding, just until steady foam is formed and not too stiff (see attached video tutorial). If you want, add a bit flavor extract, and whip just until combined.
Take the cooled cake, cut the rough top to straighten the cake and cut 3 even rings from the cake. Use the upper and not so pretty cake slice as the bottom, flipping the cake so the unpretty side is facing the bottom. Spread with whipping cream and place another cake layer. Spread again with whipping cream and top with the last layer. Cover the cake with the rest of the cream, try covering as smooth as possible. Transfer to the freezer for 30 minutes.
Towards the end of time, melt the chocolate and whipping cream in the microwave and mix to get a smooth cream. Take the cake out of the freezer and pour the chocolate sauce in the middle. Take a spatula or a spoon and start pushing the chocolate cream to the edges. In order to make the lovely stripes on the sides, try pushing the chocolate with gaps - meaning after you pushed one side, skip the nest place close to it and continue so.
Sprinkle the center of the cake with peeled chocolate and place in the fridge for couple of hours and serve.

* On the video, I sliced the cake before it got the chance to spend some time in the fridge, thus it looks so soft.